Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a tananyag kezdőlapjára (P)Ugrás a tananyag előző oldalára (E)Ugrás a tananyag következő oldalára (V)Fogalom megjelenítés (nem elérhető funkció)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintése (D)Keresés az oldalon (nem elérhető funkció)Súgó megtekintése (S)

A weblapkészítés technikája (HTML5, CSS3) és ergonómiája / Kitekintés a stíluslapok használatába, tipikus szövegformázások /Szöveg szintű elemeknél gyakran használt stílusbeállítások (2. rész)

Szöveg szintű elemeknél gyakran használt stílusbeállítások (2. rész)

Betűköz beállítása (letter-spacing)

A letter-spacing tulajdonság segítségével a térközt állíthatjuk be a szavainkban található betűk között.

Segítségével javíthatjuk (de akár ronthatjuk is) az olvashatóságot.

Értékek

Értékül pozitív vagy negatív távolságértékeket adhatunk meg. A gyakorlatban em mértékegységgel ellátott értéket szoktak megadni, mivel az viszonyul a betűmérethez. Így ha az változik, vele változik a betűtávolság is. Negatív érték megadásakor a betűk összecsúsznak. Ha nulla értéket adunk meg, akkor a betűköz nem változik. Ezen kívül a tulajdonságnak a normal értéket is beállíthatjuk, ami a böngésző alapértelmezett betűköz távolságát állítja be, ami rendszerint változó.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Tulajdonságok

A letter-spacing tulajdonság értékei öröklődnek.

A tulajdonság már a CSS1 szabványnak is része volt, ezért mind a tulajdonságot, mind a felsorolt értékeket támogatják a jelentős böngészők.

Interaktív példa

Szavak közti távolság (word-spacing)

A word-spacing tulajdonság segítségével a szavak közötti távolságot állíthatjuk be.

A betűközhöz hasonlóan a böngészők ezt a távolságot is az olvasáshoz legoptimálisabb távolságra állítják be, ezért ezt megváltoztatni csak indokolt esetben célszerű.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Értékek

Értéknek pozitív vagy negatív távolságértékeket adhatunk meg. Negatív érték megadásakor a szavak összecsúsznak. A gyakorlatban az em-es értékek használata ajánlott. Ezen felül a tulajdonságra alkalmazható a normal érték is, amivel a böngésző alapértékeire áll vissza a szóköz nagysága.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Tulajdonságok

A word-spacing tulajdonság értékei öröklődnek. A tulajdonság már a CSS1 szabványnak is része volt.

Interaktív példa

Sorköz beállítása (line-height)

A line-height tulajdonság segítségével a sorok közötti távolságot állíthatjuk be.

Ez nagymértékben befolyásolja a szöveg olvashatóságát.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Értékek

Vissza a tartalomjegyzékhez

Tulajdonságok

A line-height tulajdonság értékei öröklődnek. A tulajdonságot csak blokkszintű elemekre használhatjuk. A tulajdonság már a CSS1 szabványnak is része volt.

Interaktív példa

Szövegtranszformáció / kis- és nagybetűk (text-transform)

A text-transform tulajdonság segítségével lehetőségünkben áll egy csupa kisbetűs szöveget nagybetűssé, vagy akár fordítva: egy csupa nagybetűs szöveget kisbetűssé tenni.

Ez a tulajdonság főleg dinamikusan generált tartalmak esetén hasznos, ahol sohasem lehetünk biztosak abban, hogy esetleg nem generálódik csupa nagybetűs tartalom.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Értékek

Vissza a tartalomjegyzékhez

Tulajdonságok

A text-transform tulajdonság értékei öröklődnek. A tulajdonság már a CSS1 szabványnak is része volt, a CSS2 és CSS3 szabványban újabb funkciókkal is kiterjesztették.

Interaktív példa

Szövegárnyék (text-shadow)

A text-shadow tulajdonság segítségével árnyékot rendelhetünk betűink mögé, amelyek így hangsúlyosabbá válhatnak. A túlzott használata homályossá és nehezen olvashatóvá teheti szövegeinket.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Értékek

A tulajdonságnak egy paraméterlistát adunk értékül, amelyben az értékeket szóköz választja el.

Egyszerre többféle értékhalmazt is megadhatunk egyetlen tulajdonságnak. Ehhez elég a paraméterlistákat vesszővel ellátva felsorolni.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Tulajdonságok

A text-shadow tulajdonság értékei öröklődnek. A tulajdonság a CSS3 szabvány része.

Interaktív példa

Vissza a tartalomjegyzékhez

Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.

A tananyag az ELTE - PPKE informatika tananyagfejlesztési projekt (TÁMOP-4.1.2.A/1-11/1-2011-0052) keretében valósult meg.
A tananyag elkészítéséhez az ELTESCORM keretrendszert használtuk.