A weblapkészítés technikája (HTML5, CSS3) és ergonómiája /
Kitekintés a stíluslapok használatába, tipikus szövegformázások
/Szöveg szintű elemeknél gyakran használt stílusbeállítások
Szöveg szintű elemeknél gyakran használt stílusbeállítások
Forrás
Az egyes tulajdonságok bemutatásánál felhasználtuk és továbbfejlesztettük Tárnok Tamás Attila – CSS3 Tutoriál című diplomamunkájának részleteit. (ELTE IK, 2010)
A betűtípus beállítása (font-family)
A szövegeink betűtípusát a font-family tulajdonsággal állíthatjuk be.
Értékek
A tulajdonságnak egy vesszővel elválasztott listát adunk értékül. A lista betűtípusok neveit tartalmazza, mégpedig preferált sorrendben. Azaz, ha a böngészőprogram nem tudja az első betűtípus szerint megjeleníteni a szöveget (mert az nincs telepítve a gépre), akkor a listában a következőt próbálja majd meg beállítani. A lista végén egy általános betűcsaládot célszerű megadni, arra az esetre, ha egyik felsorolt betűtípus sincs támogatva. Ekkor ebből a betűcsaládból kerül kiválasztásra egy olyan, amely már támogatva van.
Fontos
Abban az esetben, ha a használni kívánt betűtípus neve több szóból áll, idézőjelek vagy aposztrófok közzé kell tenni.
Forráskód
<p style="font-family: 'Times New Roman', Verdana, Serif">Lorem ipsum dolor sit </p>
A Serif családba a talpas betűk tartoznak. Használatuk főleg nyomtatásban ajánlott, mivel a talpak vezetik a szemet olvasás közben. Ebbe a családba tartozik például a Times New Roman betűtípus.
A Sans-serif betűcsalád nem tartalmaz talpakat, ezáltal a megjelenése sokkal modernebb. A képernyőn jobban mutat, mint a Serif betűtípusok, ezért weboldalakra ideális választás. Az Arial betűtípus jó szemléltető példa erre a családra.
A Monospace betűcsaládban minden karakter azonos szélességű, így írógéppel írt hatást kelt. Lehet talpas, illetve talp nélküli. Viszonylag gyorsan olvasható, ezért rendszerint a különböző szerkesztőprogramok a programkódokat ilyen betűtípussal jelenítik meg. A Courier betűtípus ide tartozik.
A Cursive betűcsaládba tartozó betűtípusok a kézírást próbálják leutánozni. Nehezen olvashatók, ezért általában csak dekoratív célokat szolgálnak.
A Fantasy családhoz tartoznak azok a betűtípusok, amelyek betűket ábrázolnak azonban mégsem sorolhatók egyik előző kategóriába sem. Dekoráció céljából használják őket.
Megjegyzés
Fontos tehát megjegyezni, hogy a betűcsaládok nem konkrét betűtípust jelentenek, és különböző operációs rendszerek alatt futó különböző böngészőprogramok különböző konkrét betűtípussal helyettesíthetik az ilyen betűcsaládokkal jelölt szövegrészeket. Ezeket a beállításokat a felhasználó is megváltoztathatja a böngészőprogram beállításai között.
A font-family tulajdonság értékei öröklődnek. A tulajdonság már a CSS1 szabványnak is része volt. A betűtípusok nevében nem számít a kis- és nagybetű közti különbség a szabvány szerint.
Ha az előbb bemutatott módon állítjuk be a megjelenítendő szövegeink betűtípusát, akkor arra kell hagyatkoznunk, hogy a felhasználó gépén ezek közül valamelyik megtalálható. Sajnos a különböző operációs rendszerek nem sok közös (azonos nevű) betűtípussal rendelkeznek. Szerencsére erre is van megoldás. Eltárolhatunk betűtípusokat a webszerveren és a @font-face segítségével beimportálhatjuk őket. De mivel a különböző böngészők különböző formátumokat támogatnak, mindegyikre külön-külön gondolni kell.
Ezért az egyszerűség kedvéért most azt mutatjuk meg, hogy hogyan lehet például a Google Fonts szolgáltatást igénybe venni egyedi betűtípus használatához.
Az oldalon több szempont szerint is szűrhetjük a betűtípusokat. Ehhez a Filters szakaszban kell kiválasztani a megfelelő kategóriákat. Az előnézeti szöveg (Preview Text) mezőbe érdemes begépelni olyan teszt szöveget, amely ékezetes betűket is tartalmazza, hogy lássuk, hogy az adott font támogatja ezeket. A teszt szöveg lehet például: árvíztűrő tükörfúrógép.
Ezek után ki kell választanunk a nekünk megfelelő betűtípust, és a gyors használat (Quick use) ikonra kattintva máris megkapjuk azt a kódot, amellyel a betűtípust belinkelhetjük, vagy importálhatjuk a weboldalunkra.
Fontos
A karakterkészletnél (character set) válasszuk ki a Latin Extended karakterkészletet is, hogy az ékezetes betűk helyesen jelenjenek meg!
A Google Fonts használata
Példa - Egyedi font használata a Google Fonts szolgáltatással
Magyarázat
A font kiválasztása után kaptunk egy kódot <link href=" ">, amelyet az oldalunk <head> részében helyeztünk el. Ennek köszönhetően a speciális betűtípus nevére (Parisienne) már hivatkozhatunk is.
A betűméret beállítása (font-size)
A betűméretet a font-size tulajdonsággal állíthatjuk be.
Lehetőségünk van abszolút méret megadására. Ezek növekvő sorrendben:
xx-small
x-small
small
medium (ez az alapértelmezett)
large
x-large
xx-large.
Módunkban áll relatív érték megadására is a smaller, larger kulcsszavakkal.
Megadhatunk hosszúságértékeket (pl. 12px)
Továbbá százalékos értékeket is. (pl. 120%)
Megjegyzés
A relatív és abszolút mértékegységek szerepére, használatára a későbbiekben, külön fejezetben még kitérünk. Látható a fenti példában is, hogy a számot és a mértékegységet egybe írjuk. Amennyiben nullát állítunk be, ott nem kötelező a mértékegység kiírása, hiszen a nulla mértékegységtől függetlenül nullát jelent.
A font-style tulajdonság segítségével dőltté tehetjük betűinket.
A CSS két módot is kínál dőlt betűs szövegek létrehozására.
Az egyik módszer, hogy a font-style tulajdonságnak az oblique értéket adjuk. Ekkor a szöveg dőlt stílusúvá válik.
A másik módszer, hogy a font-style tulajdonságnak az italic értéket adjuk értékül. Ekkor a böngésző kiválasztja az aktuális betűtípus dőlt variánsát, amennyiben az fellelhető.
Van egy harmadik értéke is a font-style tulajdonságnak, a normal, ami normál stílusúra állítja a betűstílust.
A bold segítségével félkövérré tehetjük szövegünket.
A normal érték segítségével normálisra állíthatjuk a szöveg megjelenését.
A teltséget relatív módon is megadhatjuk a bolder illetve lighter értékkel. Ezek a szülő elem értékhez képest növelik, vagy csökkentik a betűk súlyát, amennyiben ez lehetséges.
A teltséget számértékekkel is megadhatjuk, 100-tól 900-ig a száz többszöröseinek segítségével. Mivel azonban a legtöbb betűtípusnak nincs kilenc különböző betűsúlyú variánsa, ezért a különböző értékek kevesebb, mint kilencféle különböző eredményt adnak.
A tananyag az ELTE - PPKE informatika tananyagfejlesztési projekt (TÁMOP-4.1.2.A/1-11/1-2011-0052) keretében valósult meg. A tananyag elkészítéséhez az ELTESCORM keretrendszert használtuk.