A HTML-elemek egymáshoz viszonyított struktúrája alapján bizonyos kitüntetett viszonyokhoz is rendelhetünk stílust látszólagos osztályok használatával:
Példa - Strukturális látszólagos osztályok
A fenti példában néhány strukturális látszólagos osztály hatását szemléltetjük.
A következő példában további strukturális látszólagos osztályok szerepét mutatjuk be:
Példa - Strukturális látszólagos osztályok
Ebben a példában három különböző div elemet helyeztünk el, pelda1, pelda2 és pelda3 néven. Az első ilyen blokkban sárga hátteret állítottunk be azon elemeknél, amelyek egyetlen gyerekek (:only-child). Emiatt a bekezdés sárga háttérrel jelenik meg, hiszen a div-en belül nincs másik testvére.
A második blokkban az :only-of-type látszólagos osztályra mutattunk példát. A bekezdés piros színnel jelenik meg, mert nincs másik olyan testvére, ami bekezdés lenne.
A harmadik blokkban azt látjuk, hogy minden olyan elem, amely az ugyanolyan típusú testvére közül az elsők, világosszürke háttérrel láthatóak, míg az utolsók világoszöld hátterűek. Az :nth-of-type(2) látszólagos osztállyal állítottuk be azt, hogy azon elemek, amelyek azonos típusú testvérei közül a másodikok, félkövér kiemeléssel legyenek láthatóak. Az :nth-last-of-type(3) látszólagos osztállyal megcímzett elemek pedig dőlt betűvel jelennek meg. Ez azt jelenti, hogy a hátulról harmadik (vagyis a mi konkrét példánkban az első) elemek lesznek dőlt betűvel szedettek.
A tananyag az ELTE - PPKE informatika tananyagfejlesztési projekt (TÁMOP-4.1.2.A/1-11/1-2011-0052) keretében valósult meg.
A tananyag elkészítéséhez az ELTESCORM keretrendszert használtuk.