Az <a> tag az egyik legfontosabb tag, hiszen ezzel tudunk hiperhivatkozásokat (linkeket) létrehozni az egyes objektumok között.
Mire használjuk?
Az alábbiakban áttekintjük a paramétereket, amelyekre később példákat is hozunk.
Paraméterek:
Példa - Hivatkozás külső weblapra és könyvjelzőre
<!DOCTYPE html> <html lang="hu"> <head> <title>Link létrehozása</title> <meta charset="utf-8"> </head> <body> <nav> <ul id="menu"> <li><a href="#magamrol">Magamról</a></li> <li><a href="#elerhetoseg">Elérhetőség</a></li> </ul> </nav> <h1 id="magamrol">Magamról</h1> <p><a href="http://www.budapest.hu" target="_blank">Budapesten</a> születtem, azóta is itt élek.</p> <p>Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam nunc velit, ultrices ut nunc eu, mattis tempor nisi. Mauris facilisis tempus dui nec consequat. Sed vel pulvinar risus. Aenean ornare elementum cursus. Quisque imperdiet eros ac pharetra vestibulum. Fusce non tincidunt augue. Aliquam ut accumsan odio, vitae imperdiet massa. Maecenas sed sollicitudin metus, et congue lacus. Etiam luctus sagittis est, id placerat tellus eleifend condimentum. Ut varius, nisi sit amet ornare sollicitudin, enim nisl pharetra massa, quis porttitor neque arcu id magna. Aenean blandit metus non varius condimentum. Sed ultrices, tortor sed fermentum hendrerit, risus eros imperdiet lacus, quis pulvinar orci est eget libero. Proin pretium nisi in quam venenatis, id gravida orci convallis.</p> <p><a href="#menu">Vissza a menühöz</a></p> <h1><a id="elerhetoseg"></a>Elérhetőség</h1> <p>A <a href="mailto:gipszjakab@gipsz.jakab.hu">gipszjakab@gipsz.jakab.hu</a> címen írhatsz nekem emailt. <p>Aliquam in felis vel ipsum vehicula placerat ut vel lectus. Vivamus quam lacus, ullamcorper non feugiat ac, pulvinar eu lacus. Suspendisse consectetur quis tellus mattis vestibulum. Vestibulum in molestie nisl. Sed a quam et tellus posuere tincidunt et ut lacus. Etiam vitae risus facilisis, congue mauris ac, viverra turpis. Sed aliquet ante non elit placerat, sit amet vehicula erat molestie. Donec porta nisl sit amet odio tincidunt pellentesque. Maecenas vel tempor nunc, sed suscipit massa. Sed eget augue placerat, egestas elit et, imperdiet risus. Donec eget nisl at elit tristique varius in non erat. Praesent velit magna, adipiscing a dui ac, malesuada suscipit diam. Vestibulum posuere turpis sit amet metus gravida pharetra. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Proin vel vulputate ante, vel scelerisque nisi. Fusce ut odio ut nisl tincidunt sollicitudin. Nullam vel ipsum accumsan, ultricies quam id, ullamcorper ante. Sed eget nisl eu nisl egestas consequat non non mi. Vivamus scelerisque iaculis rutrum. </p> <p><a href="#menu">Vissza a menühöz</a></p> </body> </html>
A kód eredménye:
Ebben a példában két címsort hoztunk létre. Az elsőt elláttuk egy egyedi azonosítóval (id="magamrol"), míg a másodiknál nem a címsornak adtunk egyed azonosítót, hanem egy <a> taget használtunk arra, hogy könyvjelzőt hozzunk létre egyedi azonosítóval.
Mindkét esetben úgy hivatkozhatunk a megfelelő oldalrészre, hogy az <a> tag href paraméterében egy # jel után írjuk az egyedi azonosítót. A lap tetején egy olyan oldalmenüt helyeztünk el, amely a megfelelő oldalrészekre ugrik. Ugyanilyen módszerrel elkészítettük a menühöz ugró linket is.
A magamról címsor után a "Budapesten" szóra definiáltunk egy linket, mégpedig a www.budapest.hu weboldalra. Külső weboldal esetén a protokollt is meg kell adnunk, így a kód: <a href="http://www.budapest.hu">Budapesten</a>
A protokoll persze nem csak http:// lehet, hanem https://, mailto://, ftp:// stb. is. Az elérhetőség címsor alatt láthatunk is egy példát, ahogy egy e-mail cím esetén megadtuk a megfelelő hivatkozást.
Most hallgassuk meg azt is, hogy ez a példa hogyan hangzik képernyőolvasó programban! A töltelékszöveget ebben az esetben eltávolítottuk a kódból.
Hallhatjuk, hogy minden hivatkozás előtt a képernyőolvasó a hivatkozás szöveget mondja be, ezzel informálva a felhasználót arról, hogy az adott szövegre link van definiálva.
A példában belső linkeket használtunk, amelyekkel az oldal bizonyos részeihez lehet ugrani. Ezt kihasználhatjuk azon cél érdekében is, hogy az oldalakon található ismétlődő blokkokat át lehessen ugrani. Ha például az oldal egy hosszú menüstruktúrával kezdődik, akkor a képernyőolvasót használóknak minden oldalon ezt végig kell(ene) hallgatniuk. Ilyenkor érdemes elhelyezni az Ugrás a tartalomra linkeket, amelyekkel növelhetjük a felhasználói élményt.
Ezt egyébként a WCAG 2.0 szabvány 2.4-es irányelvében is leírták.
2.4 Irányelv: Navigálhatóság: Biztosítson a fogyatékkal élő felhasználók számára segítséget a navigálásra, a tartalom megtalálására és a pozíciójuk meghatározására.
2.4.1 Blokkok elkerülése: Hozzáférhető egy mechanizmus, melynek segítségével elkerülhetők azok a tartalmi blokkok, amelyek több oldalon is ismétlődnek. (A szint)
Példa - A download és target paraméter bemutatása
Az első link egy letölthető állományra mutat. A download paraméterrel megadtuk, hogy ezt az állományt letöltéskor hogyan nevezze el a böngészőprogram.
A második példában a hivatkozást új ablakban nyitjuk meg.
Mire használjuk?
Paraméterek: globális attribútumok
A kedvenc könyvem a Malevil, amelyet Robert Merle írt.
<p>A kedvenc könyvem a <cite>Malevil</cite>, amelyet Robert Merle írt.</p>
Forrás: Bándi Gyula: Környezetvédelmi kézikönyv, Budapest, KJK, 1998.
<p>Forrás: Bándi Gyula: <cite>Környezetvédelmi kézikönyv</cite>, Budapest, KJK, 1998.</p>
Mire használjuk?
Paraméterek:
A Szabadbölcsészet - Tipográfia oldal szerint a
folyóiratcikk esetén a folyóirat címe kurzív (vagy a cikk címe idézőjelek közé kerülhet),
könyvnél a könyv címe kurzív
.
<p>A <cite>Szabadbölcsészet – Tipográfia</cite> oldal szerint a <q cite="http://mmi.elte.hu/szabadbolcseszet/index.php?option=com_tanelem&id_tanelem=355&tip=0"> folyóiratcikk esetén a folyóirat címe kurzív (vagy a cikk címe idézőjelek közé kerülhet), könyvnél a könyv címe kurzív</q>.</p>
A fenti példát írhatjuk a <q> tag használata nélkül is, idézőjelek használatával.
A Szabadbölcsészet - Tipográfia oldal szerint a " folyóiratcikk esetén a folyóirat címe kurzív (vagy a cikk címe idézőjelek közé kerülhet), könyvnél a könyv címe kurzív".
<p>A <cite>Szabadbölcsészet – Tipográfia</cite> oldal szerint a folyóiratcikk esetén a folyóirat címe kurzív (vagy a cikk címe idézőjelek közé kerülhet), könyvnél a könyv címe kurzív.</p>
A <cite> elemnek nincs hallható eredménye a példa szerint.
Mire használjuk?
Paraméterek:
A HyperText Markup Language röviden HTML egy szerkesztett szöveget leíró programozási nyelv. A HTML programozási nyelvet, annak érdekében, hogy a különféle böngésző programokban azonos, vagy közel azonos formában jelenjenek meg a weboldalak, szabványosították.
<p> A HyperText Markup Language (röviden <dfn>HTML</dfn>) egy szerkesztett szöveget leíró nyelv. A HTML nyelvet, annak érdekében, hogy a különféle böngésző programokban azonos, vagy közel azonos formában jelenjenek meg a weboldalak, szabványosították. </p>
A WCAG 2.0 szabvány 3.1-es irányelve erre vonatkozóan tartalmaz teljesítési feltételt.
3.1.3 Szokatlan szavak: Hozzáférhető egy mechanizmus a szokatlan vagy szűk értelemben használt szavak és mondatok konkrét definíciójának azonosítására. Ezek közé tartoznak a kifejezések és a zsargon is. (AAA szint)
Mire használjuk?
Paraméterek:
A szerző ebben a témában írt publikációja megjelent az FNNKIK-ban.
<p>A szerző ebben a témában írt publikációja megjelent az <abbr title="Fertődi Növénynemesítési és Növénytermesztési Kutató Intézet Közleményei">FNNKIK</abbr>-ban.</p>
A WCAG 2.0 szabvány 3.1-es irányelve erre vonatkozóan tartalmaz teljesítési feltételt.
3.1.4 Rövidítések: Hozzáférhető egy mechanizmus a rövidítések teljes feloldásához és értelmének azonosításához. (AAA szint)
Mire használjuk?
Paraméterek: globális attribútumok
var i: Integer;
begin
i := 1;
for i:= 1 to 100 do write(i);
end.
<pre><code class="language-pascal"> var i: Integer; begin i := 1; for i:= 1 to 100 do write(i); end. </code> </pre>
Mire használjuk?
Paraméterek: globális attribútumok
A lineáris függvény képének egyenlete: y = a x + b
<p>A lineáris függvény képének egyenlete: <var>y</var> = <var>a</var><var>x</var> + <var>b</var></p>
Mire használjuk?
Paraméterek: globális attribútumok
A számítógép a telepítés során azt írta ki, hogy Kérem, tegye be a következő CD lemezt!, pedig már az előző kettőt is alig tudtam betuszkolni a tálcába.
<p>A számítógép a telepítés során azt írta ki, hogy <samp>Kérem, tegye be a következő CD lemezt!</samp>, pedig már az előző kettőt is alig tudtam betuszkolni a tálcába.</p>
Mire használjuk?
Paraméterek: globális attribútumok
A teljes szöveg kijelöléséhez a CTRL+A billentyűkombinációt kell lenyomni.
<p>A teljes szöveg kijelöléséhez a <kbd>CTRL</kbd>+<kbd>A</kbd> billentyűkombinációt kell lenyomni.</p>
Mire használjuk?
Paraméterek: globális attribútumok
Szoba ár 4 főre, éjszakánként:13000 Ft. (Bruttó ár, a helyi adót nem tartalmazza.)
<p>Szoba ár 4 főre, éjszakánként:13000 Ft. <small>(Bruttó ár, a helyi adót nem tartalmazza.)</small></p>
Mire használjuk?
Paraméterek: globális attribútumok
A kénsav (H2SO4) színtelen, nagy sűrűségű folyadék.
<p>A kénsav (H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub>) színtelen, nagy sűrűségű folyadék.</p>
Pitagorasz tétele: a2+b2=c2
<p>Pitagorasz tétele: <var>a</var><sup>2</sup>+<var>b</var><sup>2</sup>= <var>c</var><sup>2</sup></p>
Az alapértelmezett beszédséma alapján felolvasott szövegben semmiféle utalás nincs a felső- és alsó indexekre.
Ha kiválasztjuk a bővített sémát, akkor már a szövegjellemzőket is bemondja a szoftver.
Mire használjuk?
Paraméterek: globális attribútumok
Kovács János
egyéni vállalkozó
1117 Budapest, Nevenincs u. 17.
<p>Kovács János<br>egyéni vállalkozó<br>1117 Budapest, Nevenincs u. 17.</p>
Mire használjuk?
Paraméterek: globális attribútumok
A következő webcímen megtekinthető, hogyan nézett ki a világ első honlapja 1992-ben:
http://www.w3.org/History/
<p>A következő webcímen megtekinthető, hogyan nézett ki a világ első honlapja 1992-ben: <a href="http://www.w3.org/History/19921103-hypertext/hypertext/WWW/TheProject.html"> http://www.w3.org/History/<wbr>19921103-<wbr>hypertext/<wbr>hypertext/<wbr>WWW/<wbr>TheProject.html</a></p>
A <wbr> hatása akkor látványos, ha a szöveg keskeny oszlopban, vagy kisebb felbontásban kerül megjelenítésre.
Mire használjuk?
Paraméterek: globális attribútumok
Az alábbi példában stílust rendelünk néhány szóhoz, amelynek hatására piros betűvel jelennek meg:
Kedvenc színem a piros, így nem volt kérdéses, hogy milyen színű autót vásárolok.
<p>Kedvenc színem a <span style="color:red">piros</span>, így nem volt kérdéses, hogy milyen színű autót vásárolok.</p>
Mire használjuk?
A time tag idő- vagy dátumértéket jelöl. Plusz szemantikai információt hordoz, hiszen az eddigi módon megjelenített dátumokat a weblap látogatója el tudta olvasni és értelmezni, mindegy, milyen formátumban volt megadva, viszont a time tag használatával az automaták/keresők/forráskódolvasók is értelmezni tudják a dátumértéket.
Paraméterek:
Például így lehet megadni egy időértéket:
<p>A 10 éves osztálytalálkozónkat <time datetime="2013-04-20">tavasszal</time> tartottuk Székesfehérváron.</p>
Amennyiben a time tag tartalma nem egy konkrét dátum vagy időpont, akkor használni kell a datetime attribútumot. A datetime attribútumba kerül a konkrét dátum vagy időpont megfelelő formátumban. Ha nincs datetime attribútum, akkor a time tagnek kell tartalmaznia érvényes dátumformátumot. Legjobb, ha mindig van datetime paraméter és az tartalmazza a gép számára olvasható dátumot, a time tag pedig a felhasználó számára olvasható dátumot. Ha van datetime attribútum, akkor bármi kerülhet a time tagbe.
A datetime attribútum értékét a következő formátumban kell megadni: YYYY-MM-DDThh:mm:ssTZD, ahol a betűk a következőket jelentik:
A dátum vagy az idő valamelyike tetszőlegesen elhagyható.
Pontos dátumot jelölve:
<p>A vizsgaidőszak <time datetime="2013-07-05">utolsó napján</time> rendeztük a zárókonferenciát.</p>
Pontos időpontot jelölve:
<p><time datetime="13:56:00">Kora délután</time> láttam meg a napvilágot.</p>
Dátum és időpont:
<p>Egy szép <time datetime="1984-03-14T13:56:00"> márciusi napon </time> születtem.</p>
Dátum és időpont időzónának megfelelő eltolással:
<p>Egy szép <time datetime="1984-03-14T13:56:00+0200"> márciusi napon </time> születtem.</p>
A datetime attribútummal lehetőség van időtartam megadására is. Ekkor a P karakterrel kell kezdeni az értéket, majd egy szám következik, amelyet az alábbi karakterek egyik követhet:
<p>Minden csoda <time datetime="P3D">3 napig</time> tart.</p>
A jobb olvashatóság miatt szóközök elhelyezése is megengedett.
<p>Minden csoda <time datetime="P 3 D">3 napig</time> tart.</p>
A tananyag az ELTE - PPKE informatika tananyagfejlesztési projekt (TÁMOP-4.1.2.A/1-11/1-2011-0052) keretében valósult meg.
A tananyag elkészítéséhez az ELTESCORM keretrendszert használtuk.