Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a tananyag kezdőlapjára (P)Ugrás a tananyag előző oldalára (E)Ugrás a tananyag következő oldalára (V)Fogalom megjelenítés (nem elérhető funkció)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintése (D)Keresés az oldalon (nem elérhető funkció)Súgó megtekintése (S)

A weblapkészítés technikája (HTML5, CSS3) és ergonómiája / HTML-bevezető /A tagek szemantikai jelentése, paraméterek

HTML-bevezető

A tagek szemantikai jelentése, paraméterek

Amikor szövegszerkesztő programmal dolgozunk, a szöveget bekezdésekre szoktuk tagolni, illetve címsorokkal jelezzük az egyes fejezetek és alfejezetek címét is. A címsorok alapján pedig egyszerűen létrehozhatjuk a dokumentum tartalomjegyzékét is. Ha viszont a dokumentum létrehozásakor nem használtunk címsorokat, hanem mondjuk csak nagyobb betűvel, félkövér stílussal írtuk a fejezetek címét, akkor bár a dokumentum kinézete nem feltétlenül változik, mégsem lesz ugyanolyan jól kezelhető, hiszen például tartalomjegyzéket sem tudunk automatikusan készíteni. Azáltal, hogy nem címsor stílust használtunk, hanem csak egyszerűen nagyobb betűméretű szöveget, nem jeleztük a szöveg speciális szerepét, jelentését (más néven szemantikáját), mégpedig azt, hogy egy címsorral van dolgunk.

Ugyanez a helyzet a HTML-dokumentumok esetén is. Nagyon fontos, hogy ne a kinézet alapján készítsük el az oldalunkat, hanem az egyes elemek által hordozott jelentés (szerep) alapján! A szövegnek olyan, több mondatból álló egységét helyezzük el egy bekezdésbe, amely önálló gondolatot fejez ki. A megfelelő elemet használjuk a fejezetek (címsorok) megadására! Ha idézünk egy forrást, akkor már a kódban is idézetként jelöljük, ne egyszerűen dőlt betűvel jelenítsük meg! Ha rövidítést használunk, akkor ezt megfelelő tagek között helyezzük el!

Nézzünk egy egyszerű példát! Ha például egy betűszót szerepeltetünk a szövegben, akkor ezt külön taggel jelölhetjük, megadva azt, hogy mi az adott betűszó kifejtése.

Példa

A szerző ebben a témában írt publikációja megjelent az FNNKIK-ban.

Gondolom, az Olvasók között kevesen vannak, akik fejből tudják, hogy minek a rövidítése az FNNKIK. Ezért is érdemes jelölni ezt a HTML-kódban, mégpedig az <abbr> taggel. A tag helyes használatával elérhetjük, hogy hozzáférhető legyen az a szöveg is, amely érthetővé teszi a rövidítést. Ha a rövidítés fölé visszük az egeret, akkor kiderül, hogy pontosan hol jelent meg ez a publikáció.

A fenti bekezdés HTML kódja:

Forráskód
<p>A szerző ebben a témában írt publikációja megjelent az
<abbr title="Fertődi Növénynemesítési és Növénytermesztési
Kutató Intézet Közleményei">FNNKIK</abbr>-ban.</p>
A példa meghallgatása képernyőolvasó programmal

Hogy férhetnek hozzá ugyanezen információhoz a vak felhasználók, akik képernyőolvasót használnak? A JAWS programban alapesetben nincs bekapcsolva, hogy a rövidítések leírását (vagyis a title attribútum tartalmát) a program felolvassa, de amennyiben bekapcsoljuk ezt a funkciót, akkor a következőt fogjuk hallani:

Paraméterek használata

Láthatjuk, hogy a fenti példában nem csak az <abbr> taget használatuk, hanem kiegészítettük azt egy paraméterrel (más néven attribútummal). Jelen esetben a title paramétert kellett használnunk (nem keverendő össze a <title> taggel), amellyel az adott rövidítés kifejtését adhattuk meg. A paraméter hatására jelenik meg a szöveg akkor, ha az elem fölé visszük az egeret, illetve a képernyőolvasó programok ezt a szöveget fel tudják olvasni.

Általánosan elmondhatjuk, hogy paraméterek csak a tagek nyitóutasításaiban szerepelhetnek, a záróban nem. A paraméterek előtt üres helyet (space) kell hagynunk, a paraméter értéket pedig egyenlőségjel után kell írnunk, és idézőjelek, vagy aposztrófok közé kell zárnunk.

Megjegyzés

Bár az idézőjel használatát az aposztróf jellel is kiválhatjuk, vigyázzunk, hogy ezen karaktereket ne keverjük, vagyis ha aposztróffal kezdtünk, akkor azzal is zárjuk le a paraméter értékét!

Vagyis az általános alak:

Forráskód
<tag paraméter1="érték1" paraméter2="érték2"></tag>

Látni fogjuk, hogy vannak logikai paraméterek is, amikor elég csak az adott paramétert szerepeltetni, értéket sem kell adnunk.

Forráskód
<tag paraméter1="érték1" logikaiparaméter></tag>

Nézzünk egy példát erre is:

Forráskód
<p hidden>Ez egy rejtett bekezdés</p>
Megjegyzés

Az XHTML szabványban is használhattunk logikai attribútumokat, ott viszont nem volt megengedett az attribútum rövidítése, vagyis ott a hidden="hidden" formulát kellene használnunk.

Egy tagnek tehát több paramétere is lehet. Erre mutat példát az alábbi kód, ahol a title paraméter mellett a lang attribútumot is használtuk az <abbr> tag esetén. Erre azért volt szükség, mert jelölni szerettük volna, hogy az adott rövidítés (TMCS) angol nyelvű.

Forráskód
<p>A szerző ebben a témában írt publikációja megjelent az
<abbr title="Teaching Mathematics and Computer Science" lang="en">TMCS</abbr> szaklapban.</p>
Kapcsolódó akadálymentességi elvek

A szövegrészek nyelvének jelölése fontos akadálymentességi szempont. A WCAG 2.0 szabvány 3.1-es irányelvének 3.1.2-es alpontja a következő:

3.1.2 Szövegrészek nyelve: A tartalom mindegyik szakaszához vagy mondatához tartozó emberi nyelv algoritmikusan meghatározható legyen, kivételt jelentenek a tulajdonnevek, a technikai szakkifejezések, a meghatározatlan nyelvek szavai, és azok a szavak és mondatok a szöveg közvetlen környezetében, amelyek már a köznyelv részévé váltak. (AA szint)

A nyelv megadásával (lang attribútum) lehetővé tehetjük, hogy a képernyőolvasót használó felhasználóknak a helyes nyelven olvassa fel a megadott tartalmat a szoftver.

Globális paraméterek

Vannak olyan paraméterek, amelyeket minden tag esetén használhatunk. Ezeket globális paramétereknek (globális attribútumoknak) hívjuk. Ezek közé tartozik a már ismertetett lang és title attribútum is. A szabvány jelenlegi állapota alapján az alábbi globális attribútumok használhatók, amelyekhez most csak egy rövid magyarázatot helyeztünk el, de ezek közül a legfontosabbakat konkrét példákon keresztül részletesebben is bemutatjuk a tananyag hátralévő részében.

Megjegyzés

A globális attribútumok közé tartozik még az itemid, itemprop, itemref, itemscope, itemtype is, amelyek lehetővé teszik, hogy az úgynevezett microdata formátum segítségével további információkat rendeljünk az elemeinkhez, amelyeket például a keresőprogramok fel tudnak használni.

Ezen lehetőségekkel egyelőre nem foglalkozunk ebben a tananyagban, a http://schema.org/docs/gs.html weboldalt ajánljuk egy lehetséges továbblépési pontként.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.

A tananyag az ELTE - PPKE informatika tananyagfejlesztési projekt (TÁMOP-4.1.2.A/1-11/1-2011-0052) keretében valósult meg.
A tananyag elkészítéséhez az ELTESCORM keretrendszert használtuk.