Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a tananyag kezdőlapjára (P)Ugrás a tananyag előző oldalára (E)Ugrás a tananyag következő oldalára (V)Fogalom megjelenítés (nem elérhető funkció)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintése (D)Keresés az oldalon (nem elérhető funkció)Súgó megtekintése (S)

A weblapkészítés technikája (HTML5, CSS3) és ergonómiája / Ismerkedés a CSS dobozmodelljével /A megjelenítés beállításai (display)

Ismerkedés a CSS dobozmodelljével

A megjelenítés beállításai (display)

A display tulajdonság segítségével meghatározhatjuk, hogy az elem miképpen generálódjon. Ezzel az elemmel blokkszintű elemeket is megjeleníthetünk inline (soron belüli) elemként és fordítva, de számos más beállítási móddal is élhetünk, amelyeket konkrét példákon keresztül be is mutatunk. Nézzük először az egyes értékeket.

Megjegyzés

A CSS3-as szabvány a fentieken kívül más, ritkábban (speciális esetben) használt értéket is tartalmaz, amelyek a CSS basic box model oldalon elérhetőek.

Nézzünk tehát konkrét példákat!

inline megjelenítés

Példa - Blokkszintű elem megjelenítése soron belüliként

Interaktív példa
Magyarázat

A listaelemek (<li>) blokk szintű elemek, vagyis a böngésző ezek előtt és után sortörést hajt végre. Most viszont a display:inline megadással ezeket soron belüli elemekként jelenítjük meg. Így hogy a listajelölőt is eltűntettük rá sem ismerünk arra, hogy a menüpontokat felsoroláslistában helyeztük el.

Kapcsolódó akadálymentességi elvek

Mivel a listaelemek között jól lehet navigálni képernyőolvasó programokkal, a menüt gyakran helyezzük el felsoroláslistában.

Vissza a tartalomjegyzékhez

inline-block megjelenítés

Amennyiben egy elemet soron belüliként jelenítünk meg, akkor nincs lehetőségünk az elem szélességének és magasságának beállítására. Az inline-block megjelenítéssel viszont erre is van módunk.

Példa - Inline-block megjelenítés szemléltetése

Interaktív példa
Magyarázat

Ebben a példában is egy felsoroláslista megjelenítését módosítjuk, de most úgy, hogy az elemek az inline-block megjelenítés miatt szélesség és magasság beállítást is kaphattak. Ezt kihasználtuk úgy, hogy az értékeket oszlopdiagram szerűen jelenítjük meg.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Block érték demonstrálása

Most nézzünk egy példát arra, hogy egy soron belüli elemet blokkszintűvé alakítunk!

Példa - Soron belüli elem megjelenítése blokkszintű elemként

Interaktív példa
Magyarázat

Ebben a példában a <b> tagre a blokkszintű megjelenés lesz érvényes, ezért minden <b> tagben elhelyezett szöveg új sorban fog megjelenni.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Befutó (run-in) megjelenítés

Lehet olyan speciális eset is, amikor azt szeretnénk elérni, hogy egy elem az utána következő blokk szintű elem első, soron belüli eleme legyen. Jó példa erre, amikor egy címsort szeretnénk úgy megjeleníteni, hogy ne legyen előtte és utána térköz, hanem az utána következő elem soron belüli eleme legyen. Ehhez szükséges a run-in érték használata.

Példa - Befutó (run-in) megjelenítés bemutatása

Interaktív példa
Magyarázat

A címsor blokkszintű elem, de a display:run-in definíció hatására a bekezdés első, soron belüli elemként jelenik meg.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Táblázatos megjelenítés (table, table-row, table-cell)

A következőkben arra hozunk példát, hogy táblázatszerű megjelenést elérhetünk a HTML <table><tr><td> tagjainak használata nélkül is.

Példa - Táblázatszerű megjelenítés

Interaktív példa
Magyarázat

A forráskódban elhelyezett kommentek alapján látszik, hogy hogyan értük el a táblázatos megjelenést. A div elemeknek táblázat, táblázat sor és táblázat cella megjelenítési módot állítottunk be.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Elem eltüntetése (none)

Az is elképzelhető, hogy egy elemet nem akarunk megjeleníteni bizonyos okok miatt, ekkor a display:none; tulajdonságot is használhatjuk.

Az alábbi példában a nyomtatás során nem jelenítjük meg a menüt, a képernyőn viszont az az üzenet nem jelenik meg, amit a nyomtatásban során szeretnénk megjeleníteni.

Példa - Elem eltüntetés

Interaktív példa
Magyarázat

A fenti példában a képernyőre és a nyomtatásra más-más stílust hoztunk létre. A képernyőn történő megjelenítésnél eltüntetjük a nyomtatásra szánt láblécet, a nyomtatásban viszont felesleges a menüt kinyomtatni, így azt tüntetjük el.

Kapcsolódó akadálymentességi elvek

Ügyeljünk arra, hogy azon elemeket, amelyeket a képernyőolvasót használó felhasználók számára akarunk elhelyezni, viszont mások számára láthatatlanná szeretnénk tenni, NE a display:none; beállítással tüntessük el, mert ezt a beállítást a képernyőolvasó programok (jellemzően) úgy értelmezik, hogy az elem tartalmát figyelmen kívül kell hagyni.

Ilyen esetekben inkább éljünk a képernyőről való kipozícionálás lehetőségével!

Vissza a tartalomjegyzékhez

Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.

A tananyag az ELTE - PPKE informatika tananyagfejlesztési projekt (TÁMOP-4.1.2.A/1-11/1-2011-0052) keretében valósult meg.
A tananyag elkészítéséhez az ELTESCORM keretrendszert használtuk.