Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a tananyag kezdőlapjára (P)Ugrás a tananyag előző oldalára (E)Ugrás a tananyag következő oldalára (V)Fogalom megjelenítés (nem elérhető funkció)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintése (D)Keresés az oldalon (nem elérhető funkció)Súgó megtekintése (S)

A weblapkészítés technikája (HTML5, CSS3) és ergonómiája / Bevezetés a stíluslapok használatába /Látszólagos elemek

CSS3-as szelektorok bemutatása

Látszólagos elemek

A látszólagos elemek a HTML elemek tartalmának kitüntetett részei, például egy bekezdés első sora, vagy az első betűje.
Ilyen elemek a következők:

Fontos

A látszólagos elemeket kezdhetjük szimpla vagy dupla kettősponttal is, jelentésük változatlan marad. Kivéve a ::selection-t ami csak dupla kettősponttal működik.

Megjegyzés

Felmerülhet a kérdés az Olvasóban, hogy miért van az, hogy a selection előtt dupla kettőspont szükséges, a többi látszólagos elem előtt pedig csak egy kettőspont. Nem tűnik konzekvensnek a használat, ami eléggé frusztráló lehet a témával ismerkedők számára.

Nos, a válasz az, hogy a CSS3-as változatában vezették be, hogy a látszólagos elemek legyenek megkülönböztetve a látszólagos osztályoktól úgy, hogy dupla kettőspont vezesse be őket. Viszont vannak olyan látszólagos elemek, amely a CSS korábbi változataiban lettek bevezetve, ezért a visszafele kompatibilitás érdekében megmaradt az egyszeres kettőspont támogatása ezen elemeknél.

Példa - A :first-letter, :first-line és ::selection bemutatása

Interaktív példa
Magyarázat

Láthatjuk, hogy sikerült megváltoztatnunk a bekezdés első sorának, illetve első karakternek tulajdonságait. Ha pedig kijelöljük a szöveg egy részét, akkor sárga háttérrel kell, hogy a kijelölt szöveg megjelenjen.

Példa - A :before és :after elemek használata

Interaktív példa
Magyarázat

Láthatjuk, hogy a megjegyzes osztályba tartozó bekezdés elején és végén megjelenik az átalunk megadott szöveg (content).

Vissza a tartalomjegyzékhez

Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.

A tananyag az ELTE - PPKE informatika tananyagfejlesztési projekt (TÁMOP-4.1.2.A/1-11/1-2011-0052) keretében valósult meg.
A tananyag elkészítéséhez az ELTESCORM keretrendszert használtuk.